הסדר חובות לחברות – הסדר חוב – מה זה ואיך זה עובד?

הסדר בין אדם פרטי לחברה בע"מ? 

בין אם מדובר באדם פרטי ובין אם מדובר בחברה עסקית, על מנת לטפל בחובות באופן אחראי ניתן להיעזר בהליך המכונה הסדר חובות על מנת למנוע את המפגש הלא נעים עם אנשי ההוצאה לפועל.
החובות הקיימים יכולים להיות במסגרת חובות אישיים של אדם או במסגרת חוב של חברה עסקית, אך תהליך הסדר חובות מול בנקים לחברות ומניעת ההוצאה לפועל הוא יחסית זהה.

אחד ההבדלים הקיימים בין חברה עסקית (בע"מ) לאדם פרטי הוא בכך שקיים מסך משפטי המגן על בעלי החברה מפני עיקול נכסיהם הפרטיים.

בשנים האחרונות עולה תדירות הדרישה לפעולה משפטית הנקראת הרמת מסך שעיקרה הוא היכולת לדרוש מבעלי החברה את כיסוי החוב מנכסיהם וביטול "החסינות" לכיסוי החוב שמעניקה החברה.

שלבים בחיי החוב

בשלב הראשון, אדם פרטי החייב לבנקים כסף בעבור הלוואה או משכנתא שלקח לדוגמא, יקבל התרעה מן הבנק ממנו לווה את הכסף. כבר בשלב זה, מומלץ לנסות להסדיר את החוב על ידי פריסתו מול פקיד הבנק ולהתגמש כך שיהיה ניתן לעצור את סחף החובות כבר כעת.

בשלב הבא, הבנקים יתאמו מול עורך דין חיצוני בנוגע למצב, ותקבלו מכתב ממנו הדורש את התשלום, ומתריע על נקיטת הליכים משפטיים ופתיחת תיק מול בעל החוב בלשכת הוצאה לפועל.

אם החובות לא הוסדרו עד שלב זה, יפתח כנגד האדם תיק בהוצאה לפועל ויתווספו תשלומים נוספים מלבד החוב (הוצאות משפטיות עבור עורך דין, אגרה ללשכת ההוצאה לפועל וכו').

השלב הבא הינו קבלת אזהרה לפני הוצאה לפועל, בהוצאה לפועל יידרש האדם לבצע חקירת יכולת שתקבע את יכולתו להחזיר את החוב וינסו לפרוס את התשלומים על פי הסדר שמחשב את יכולתו הכלכלית של החייב.

בנוסף, לשכת ההוצאה לפועל יכול לבצע פעולות שונות על מנת להחזיר את החוב לבעליו למשל, לעקל נכסים ומשכורת, לעכב יציאה מן הארץ וכיו"ב.

כיצד להימנע מפגישה עם לשכת הוצאה לפועל? כיצד להימנע ממצב של חיסול חברה ?

כאמור, המפגש עם ההוצאה לפועל אינו רצוי וניתן למנוע אותו באמצעות מספר דרכים:

צרו קשר עם משרד עורכי דין המתמחה בהסדר חובות לחברות ולפרטיים. עורך הדין ינסה להגיע לפשרה מול עורך הדין החיצוני או מול עו"ד של הבנק וינסה להגיע להסדר חוב שיספק אתכם מחד אך גם את הבנק וכך ייפסק הליך הפניה להוצאה לפועל.

נסו להסדיר את החובות בשלב מוקדם ככל האפשר. ככל שתחזיקו זמן רב יותר חוב שאינו מוסדר, אתם בסכנה להפסד משמעותי הרבה יותר. כבר בשלבים הראשוניים כדאי לגשת לבנק ולנסות להסביר את המצב ולא לחכות לרגע האחרון.

גם בשלבים מאוחרים ניתן לנסות להידבר עם פקידי הבנק וזה עדיף, כאמור, על פגישה עם אנשי לשכת ההוצאה לפועל.

 

הסדרי חוב בין מחזיקי איגרות חוב וחברת איגרות חוב